Man of Steel

22. června 2013 v 0:58 | Willy |  Filmy, hry mimo TR

Víte co se stane, když se sloučí Mass Effect a Superman? Man of Steel.

Recyklace slávou zašlého hrdiny z osmdesátých let Supermana tu byla již v podobě televizního seriálu. Úspěšné navázát na původní filmovou quadrologii se pokusil Bryan Singer filmem Superman se vrací. Diváci se tak mohli v pohodlí domova usadit a nechat unést pokračováním, které bylo díky moderní technologii v mnoha tricích daleko uvěřitelnější, nežli jeho předchůdci. Dějová stránka filmu bohužel příliš ovací nesklidila. Dalším odvážlivcem, který se po několika letech pokousil navrátit supermana na výsluní je nyní Zack Snyder. Ten se však rozhodl pro kompletní restart celé série. K pojmenování svého filmu volí supermanův pozdější komiksový název Man of Steel, tj. muž z oceli. To jak tento snímek u mě zapůsobil, čtěte v celém článku.


Divák, který se chystá na Muže z oceli, by neměl rozhodně očekávat film, který bude kopírovat původní filmovou ságu. Tvůrci si z ní vypůjčili tak akorát hlavní hrdiny, několik předmětů a nějakou tu galaxii. Samotný příběh jde totiž zcela novou vlastní cestou. Cestou, kterou lze označit termíny fantasy, scifi a akce. Filmové univerzum, ve kterém jsme tedy doposud obdivovali hrdinu navlečeného do modrého kostýmu ozdobeným červeným pláštěm, nás nyní zavádí do trochu jiného světa. Co se odvyprávění příběhu týče, tak zde režisér vsadil na retrospektivní momenty, kterými bičuje do hlavního příběhu tak často, že za několik málo okamžiků máte pocit, zdali se nedíváte na nějaký vzpomínkami prokládaný velkoprodukční dokument. Jako akční podívaná je dvou a půl hodinový film značně zdlouhavý, nekonečně působícími boji uměle natahovaný a tudíž i tak trochu nudný. Dnes již velmi "populární" dechberoucí akční scény jsou totiž velmi často narušovány absolutním útlumem, v podobě již zmíněných flashbackových scén. Celkové tempo filmu se díky tomuto tedy vleče, jako vlak z počátků dvacátého století, kterému tak trochu dochází uhlí. Trikové efekty jsou zpracovány velmi pečlivě, exploze, vzdýmající se oblaky prachu, či průlety supermana mířícího k nebesům s kamerou v patách jistě oslní. Autoři pěkně rozpracovali domovskou planetu hlavního hrdiny. Srdce fanoušků fantasy filmů jistě potěší zdejší architektura, propracovaná technologie, fauna a flóra. Na ledový svět plný krystalů však zapomeňte. Velké množství dechberoucích scenériích, ve kterých se vám představí ona vesmírná technologie z jiného světa, mohou oko filmového diváka velmi potěšit, avšak také velmi zklamat. Kdo hrál Mass Effect a obdivoval populární Smrťáky, má možnost, se s nimi znovu setkat. Některé scény bohužel zmíněnou hru doslova vykrádají. Zde však působí velmi epicky, možná že i epičtěji nežli ve zmíněné hře samotné. Díky velmi povedenému soundtracku, který se k filmu jednoznačně hodí, jsou některé pasáže filmu naprosto famózní. Vaší pozornost si tedy ve vlečícím se mixu všeho možného rozhodně udrží. Herecké obsazení, které je ve filmu velmi dobře navolené, tomu jen napomáhá. Výkony herců působí naprosto uvěřitelně. Filmovým památníkům toto dílo jistě zpříjemní některé staré známé tváře, např. legendární Gladiátor Russell Crowe se zde představí jako Jor-El či nebojácný Robin Hood Kevin Costner jako otec Klarka Kenta.

Závěrem lze tedy říci, že oživení Supermana coby muže z oceli se vydává cestou akčního scifi, které je plné dechberoucích scén, technologií jiné civilizace, nekonečných bitev. Tempo dvou a půl hodinového filmu však tak trochu kolísá díky vleklým flashbackům. Soundtrack je složen a do filmu zakomponován velmi vhodně. Supermana coby brýlatého novináře Klarka Kenta, který zajde do opuštěné uličky, promění se v superhrdinu a vytáhne z průšvihu kohokoliv na světě, nečekejte, tohle je fantasy.

Moje hodnocení: 65%

Pro milovníky komiksu a akčních fantasy filmů jistá povinnost, pro milovníky supermana ztvárněného Christopherem Reevem, možná trochu zklamání. Muž z oceli jde svým vlastním směrem, to zdali tím správným posuďte sami.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama