Úklid PC

5. července 2012 v 22:04 | Willy


Byl další slunečně dusný den, na nebesích se pomalu schylovalo k bouřce a já doma neustále více pociťoval potřebu něco uklízet. Vše mi lezlo na nervy, začal jsem tedy třízením papírů, úklidem šuplíku a poliček, po několika okamžicích se však moje myšlenky začaly ubírat k zanedbanému PC, zejména k jeho vnitřnímu stavu. Nedávno jsem musel do vedlejšího "sesterského" PC propůjčit DVD mechaniku. Když jsem své PC otevřel, spatřil jsem uvnitř neskutečný "bordel". Myslel jsem, že když je PC řádně odvětráno, tj. jeden ventilátor žene vzduch dovnitř, druhý ven, uvnitř vzniká průvan a tudíž se na komponentech nemůže hromadit prach, to se však nepotvrdilo. No nic, dnes byl ten správný den na velký úklid. PC jsem tedy odpojil od všech kabelů, otevřel kastli a začal postupně odpojovat veškeré komponenty. Vše jsem vyndal ven, hezky očistil a pak vrátil opět zpět. Nejhorším a nejnáročnějším čištěním bylo odprašnění chladícího zařízení, tj. větráků. V PC jich mám hned několik, jeden vstupní, jeden výstupní, jeden pro parádu osvětlený, jeden na procesoru, jeden na grafice a jeden na zdroji. Pomocí vysavače jsem se zbavil šedé vrstvy naneseného prachu. Následovala mravenčí práce, abych se zbavil zbylého prachu, bylo zapotřebí očistit list po listu. Začal jsem tedy prachovkou s mikrovláknem, pomocí modelářského štětečku určeného na natírání plošných částí modelů jsem očistil všechny škvírky a zákoutí. V poslední řadě jsem na oko očištěný větrák ještě pro jistotu otřel vlhkým hadříkem. Když se má práce schylovala k samotnému závěru tj. instalaci zpět do kastle, rozhodl jsem se, že jí tak trochu zdokumentuji. Pokud vás tedy zajímá, co vše se v našich PC může nacházet, a jak vše vypadá očištěné, pak přeji příjemnou zábavu.Prázdná kastle je nyní jako nová XD


Hlavní chladič, který slouží spíše jako dekorace, dal skutečně zabrat


Otočíme li stěnu, uvidíme vnitřní část chladící jednotky, nyní je skutečně jako nová :-)


Plechová kastle a její plastová maska zevnitř


Jako nová :-)


Power supply (zdroj) je pro PC asi jako srdce pro člověka


Pomocí těchto kabelů, které vedou ze zdroje je napájen procesor, základní deska, grafika, harddisky, DVD romka, čtečka a mnohé další


Základní deksa je základ PC, je do ní zapojen procesor, grafika, ramky, pomocí kabelů pak harddisky, mechanika, ventilátory a mnohé další


Ještě jeden pohled na základní desku spolů s instalovaným procesorem (pozor! Procesor nikdy nedemontuje od základní desky, je totiž upevněn u chlaidče chladící pastou. Po demontáži je nutné aplikovat novou pastu)


Grafická karta netřeba komentovat :-)


Ani si nevzpomínám o jaký typ se jedná, přeci jen se v mém PC vystřídala pěkná řada grafických karet (potrpím si na Nvidia od Asus)


Paměti DDR, pokud máte Windows 64 bit, využijete až 4 GB, já používám 32 bit, i přes to jsem tehdy preferoval 4x 1 GB (důvodem byla frekvence 1 ramky ve čtyrch zdířkách)


Jeden z hlavních "průvanových" větráků (tento slouží jako výstup)


Věřili byste, že tato bíla byla ještě před několika málo momenty šedo černá XD (tohle je hlavní průvanový větrák, který žene vzduch předkem PC dovnitř)


Harddisky, ano jsou stejné ale jen na pohled


Má oblíbená doposud velmi spolehlivá DVD mechanika


Čtečka pamětových karet, toto zařízení nahradilo disketové jednotky, které mnozí z nás už ani nepamatují


Takto vypadá PC po namontování a zapojení všech komponentů zpět :-)


Poslední kontrola před uzavřením


Teď už jen odnést ke stolu, zapojit a může se opět koukat na filmy, pařit hry, serfovat po netu a mnohé další


PC ihned po zapojení, uf a mám tuto nutkavou povinost za sebou (4,5 hodiny práce)

V poslední řadě si dovoluji položit otázku. Víte, jak vypadá uvnitř právě vaše PC ? Pokud budete mít odvahu a dovnitř se jen na oko podíváte, dostanete patrně znepokojující odpověď XD V případě, že se chystáte v budoucnu také k úklidu, přeju příjemnou zábavu a pevné nervy :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lelanka Lelanka | E-mail | 7. července 2012 v 22:42 | Reagovat

No,tak to by se mi nechtělo čistit.:-).Ani zkoušet to raději nebudu.My sice máme PC ale chodíme jenom na Notebook.Mám ale štěstí že dostanu svůj vlastní ale až na Vánoce.:-)

2 Nikiニキ Nikiニキ | Web | 11. října 2012 v 20:39 | Reagovat

~Tak tak,to uklízení mě pokaždé zabije :DD.~

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama