TR AOD opět pod drobnohledem

31. července 2011 v 19:07 | Willy |  TR I-VI

Opět jsem si zahrál rozporuplný poslední díl Tomb Raidera ze série vývojového studia CORE, hra nese podtitul Angel of The Darkness. Opět jsem si trochu zaklel, opět jsem si hru náramně užil a to v dobrém slova smyslu. Tímto jsem se donutil znovu zamyslet nad tím, co patrně vedlo k záhubě této velmi zajímavé hry.


V roce 2003 vyšel dlouho očekávaný tehdy next-genový Tomb Raider Angel of The Darkness (TR AOD). Tato zhruba tři roky vyvíjená hra se stavila do role favorita, co se revoluce v žánru týče. Příběh hry se upínal ke kriminálnímu scénáři s prvky adventury. Lara se stala štvancem na útěku před policií, důvodem byla její přítomnost během vraždy jejího bývalého mentora, Wernera Von Croye v jeho vlastním apartmánu. Lara se musí vydat ve Von Croyeových stopách, aby odhalila tajemství jeho smrti respektive vraha a s tím spojenou hrozbu, která může následovat.

S Larou se tak ocitáte ve špinavých ulicích Paříže. Navštívíte tedy místní kanalizace a stoky pod městem, boxerský ring ve zdejším kostelu, uzavřenou diskotéku, hřbitov a také bazar se všemožným zbožím kde lze prodávat nalezené předměty. V Paříži se ale také vypravíte na noční misi do světové galerie Louver, kde odhalíte a prozkoumáte starobylou hrobku, prozkoumáte také apartmán místa činu. Aby toto vše nebylo málo tak další stopy naší prchající Laru zavedou do Prahy a to konkrétně na Strahov, kde se později ocitnete v ostře střeženém skladišti, podivné botanické zahradě, podzemních hrobkách ze 14. století, v hrůzostrašném blázinci, výzkumném Aquatic centru s podvodní příšerou a mnohé další.

Hra přináší tak jak napověděl již Chronicles ve své poslední kapitole, prvky stealth akce. To znamená, že si často musíte na padoucha počkat, až bude na vhodném místě, pak se k němu v tichosti zezadu přiblížit a zneškodnit ho.

Lara má k dispozici poměrně široký arzenál zbraní, od uspávacích šipek, elektrický paralyzér až po různé typy pistolí, brokovnici či i samopal. Zdraví si pak může Lara doplnit čokoládovou tyčinkou, povzbuzovacími tabletami nebo kompletním balíkem první pomoci. Náboje a tyto doplňky energie je však potřeba najít. Není nutné se však některak strachovat, že by vám došla munice nebo zdraví, ony se totiž takovéto předměty častou povalují všude možně volně na ulici.

Ve hře můžete také sumírovat peníze, za které si pak lze zaplatit průchod do lokality hry, která je jinak dostupná jen přes plnění sérii úkolů.

Vše zní velmi lákavě, avšak opak je pravdou. Pro zvládnutí hry je zapotřebí patřičná trpělivost a vytrvalost. Ovládání je totiž značně nemotorné. A toto je právě kámen úrazu této hry, ale vezměme to jedno po druhém. Ve hře se často přepíná pohled třetí osoby do zobrazení staticky umístěné kamery, důvodem je většinou přehlednost dané lokality. Toto je patrně reakce vývojářů na časté výtky kritiky a posléze i hráčů samotných, kteří si tímto stěžovali na předešlé díly. Pohled ze staticky umístěné kamery však nese jednu velkou nevýhodu a tím je nemožnost si zobrazení přepnout do pohledu třetí osoby, alespoň tedy mít možnost se rozhlídnout. Často se tak potýkáte s problémem, že vám není jasno, kam máte např. po potrubí šplhat. Přeci jen, Lařina síla udržet se na trubkách není nekonečná ba naopak je limitována tak, že stačí jedna chyba a vaše horolezecká pouť končí záhubou. V tomto směru by velmi pomohla možnost přepnout si alespoň ovládací schéma do 2D, tj. že bychom pohybovali postavou tak, jak jí vidíme v místnosti, příkladem je např. možnost tohoto nastavení v tehdejší konkurenční hře Silent Hill 2. Další tzv. mouchy lze spatřovat v následně uvedených herních aspektech.

Lara během hry zdokonaluje své schopnosti, které jí limitují od zdolání dané propasti v danou chvíli, to je sice hezké ale co mě konkrétně hodně rozčilovalo je Lařina chůze respektive běh. Lara totiž umí jak chodit tak běhat, později dokonce i sprintovat. Problém však spočívá, že aby mohla utíkat, musí se nejprve rozběhnout. Když už se tedy konečně rozběhne (nekonečných 5s) a vy zrovna musíte zatočit, zabočit, zaběhnout za roh, ihned Lara ztrácí svojí i tak pomalou rychlost a musíte se znovu pomalinku rozbíhat. Hra vás tímto značně zdržuje, otravuje a ruší.

Dalším bonbónkem je pak Lařino poloautomatické zdolávání beden a žebříků. Lara může vylézt na žebřík či bednu tím, že stisknete směrovou páčku nahoru či směrem proti předmětu (2D a 3D kamery), to je sice pěkné ale v reálu to funguje trochu komplikovaněji. Chcete li totiž ze žebříku slézt, přijdete k jeho okraji, stisknete akční tlačítko, Lara sleze do určité úrovně tj. mini animace a pak přichází na řadu vaše manuální ovládání, když je kamera 2D, chvilku lezete do opačného směru tj. opět nahoru a párkrát si tak automatické komunikování s žebříkem tj. mini animaci zopakujete. Posléze si tedy v mozku přepnete a dáte páčku směrem, kterým vidíte na kameře tak abyste lezli dolů. Děsné že XD a to ještě nekončím, slezete li totiž úspěšně dolů, kamera je už opět ve 3D ovládacím schématu, vám to ale ještě nedošlo a místo abyste od žebříku udělali krok zpět, uděláte krok vpřed a jste tak nuceni, opět zhlédnout krátkou mini animace Lary jak leze pomalu na žebřík. Podobně pak funguje interakce se zábradlím, které je Lara schopna přeskočit jen tak z ničeho nic, když např. běžíte vpřed, výsledkem je však pád a ten ne vždy dopadne dobře, Grr…

Posledním poněkud tragickým aspektem hry je pak bojový mód. Lara v útoku tj. po vytasení zbraně, musí čelit nekontrolovaným pohybům. Několikrát jsem byl svědkem, jak se její horní část těla ve snaze zamířit cíl otočí o 180° (jak sexy nemyslíte XD). Problém však je, že Lara se tak ve snaze zaměřit cíl začne sama hýbat, začne pobíhat všude možně, vám se tak ovládání vymyká kontrole a kolikrát vám i hrozí, že Lara sama od sebe spadne, jste-li někde na plošině. Tato "divočárna" je ještě doprovázena spoustou chyb, např. Lara v jejím bláznivém pobíhání často začne v rámci interakce s okolním prostředím čelit několika bugům a tak se nelze divit, když jí noha uvízne ve stěně nebo na schodu a začne se opakovaně z terénní nerovnosti ztřeštěně vymaňovat, no hrůza a děs.

K dalšímu trochu negativnímu aspektu hry lze přiřadit logičnost respektive nelogičnost drobných hádanek, příkladem může posloužit situace, kdy se s Kurtisem pohybujete ve větracích šachtách blázince. V jedné z přechodných místností šachetního systému se totiž nachází ventilátor, který musíte vypnout, to však lze provést, když se dostanete po žebříku na plošinu u něj. Žebřík je však poškozený a tak plošina vysoká 2m nad zemí se stane dostupná až po rozstřelení bomby se stlačeným plynem, která poškozený žebřík odstraní, větrák však nikoliv. Nevím, tohle by bývalo šlo vyřešit jinak, logičtěji.

Důvodem, proč hra TR AOD rozdělila své věrné herní publikum na dvě strany bylo dle mne způsobeno nejen celkovým koncept hry ale také revolučními změny. Hra se totiž velmi ale velmi podobala sériím her Resident Evil. Tím je zamýšlen závěr hry, ke kterému se příběh upínal, zejména pak výzkumné bio-zařízení a jejich produkty. Spoustě hráčům pak nemusel sedět vstup nové hratelné postavy do hry tj. záhadný Kurtis Trent s nadpřirozenými schopnostmi. Jedním z hřebíčků, které této hře patrně zatloukl rakev, bylo nedoladěné a velmi otravné ovládání Lary samotné. Přitom by dle mě stačilo jen pár drobných úprav a hra by byla úplně někde jinde. Vše navíc podbarvoval Lařin nesmírně pomalý a přibrzděný pohyb v kontrastu s nestabilním bojovým módem zejména na PC (PS2 verze hry tak línou Laru neměla).

Mám li se sám za sebe vyjádřit, tak já tento díl dohrál tuším sedmkrát, tolikrát jsem doposud žádný jiný díl od studia CORE nikdy nedokončil. Po několika úvahách si tedy dovoluji říct, že je poměrně velká škoda, že tento tehdejší jakoby restart nedostal zelenou k tomu, aby pořádně vyniknul. Ale musíme brát v úvahu, že pravidla si diktoval vydavatel EIDOS a ten reagoval na reakce ne jednoho hráče nebo skupiny, ale na všeobecnou populaci, reagoval zejména na výsledky grafů z tržeb prodeje atd. TR AOD se tak stal velice zajímavou hrou, která je tajemná, od předchozích dílu se liší mixem prvků stealth akce a adventury. Příběh, který se zpočátku rýsuje, jako solidní krimi se postupně mění na dobrodružství s prvky brutality (potrhané části těla, krev), napětí a dramatu. Já si dovoluji sám za sebe říci, že TR AOD je velmi zajímavou hrou, která nám současného TR velmi dobře okořeňuje. Po opětovném dokončení hry jsem nabyl pocitu, že tohle je skutečná Lara a ostatní stávající Lary jsou jen nepovedeným americkým klonem. Tento díl je opravdový unikát, který stojí zato ho dokončit, jen to chce patřičnou trpělivost a toleranci.

Zde je několik mých screenu s komentářem:


Lara se může pokusit otevřít kterékoliv dveře


Lara prozkoumává Von Croyův apartmán, potřebuje si vybavit, co se onu osudovou noc vlastně událo. To však ještě netuší, že na ní zde číhá nájemný vrah


V ulicích Prahy je skutečně chladno, avšak tajemství, které je zde ukryto jí žene dál


V botanickém výzkumném zařízení ukrytém pod ostře střeženým Strahovským skladem je možné lézt po stěnách, aniž byste si toho nějak všimli


Kurtis Laře vysvětlí, že ne veškerá zábava je pro ní XD Zde se vydá na procházku po blázinci ukrytém v podzemí Prahy


Blázinec není prázdný, a oběti v něm si vytrpěli své


Lara si na velmi malou dobu vyzkouší potápěčský neopren. Zde našla způsob jak zabavit vodní potvoru aby si mohla také zaplavat v pražském aqvaparku XD


Finální bitva Kurtise s Boazem, zde je nutné přepnout automatické zaměřování na zadní krovky potvory


Zde Lara poprvé využije svojí novou dovednost, skok za sprintu


Eckhardtova středověká laboratoř je plná hraček, je zde i jedna, která ho může učinit smrtelným


Ve finální části hry se sprint Laře rozhodně bude hodit


Poslední boss, to nestojí ani za řeč, stačí si lehnout, odpočívat a čekat až se vyřádí XD
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Charlie Charlie | Web | 31. července 2011 v 22:11 | Reagovat

Líbí se mi, jak jsi napsal, že AoD okořeňuje TR sérii. To je opravdu výstižné. Podle mého je to výborná hra, které v očích publika ubrala body především její nedokončenost. Je škoda, že se stala pro Core osudnou - pracovali na ní dlouho a věřím, že měli spoustu plánů s možným pokračováním.

Páni. Sedmkrát! Já AoD zatím odehrála "jen" jednou, ale určitě si to někdy brzy zopakuju... :)

2 lara lara | 1. srpna 2011 v 17:33 | Reagovat

já AOD hraju na pc a já nevím jak se sprintuje poradte mi prosím!

3 Willy Willy | 1. srpna 2011 v 19:24 | Reagovat

lara: Je to stejná klávesa jako když se chceš rozhlédnout. Sprintovat ale můžeš až po návratu do Louveru, do té doby je tato dovednost nedostupná

4 lara lara | 8. srpna 2011 v 22:02 | Reagovat

aha takze jak dohraju hru tak uz to pujde ? ale musim na  louver ?

5 Jeffreak Jeffreak | 25. srpna 2011 v 17:42 | Reagovat

mě příjde TRAOD spíš jako ranná alpha verze něčeho, co mělo být naprosto úžasné...bohužel, dnes již zesnulý Eidos si nedal říct a chtěl TRAOD mít co nejdřív na pultech všech herních obchodů...tahle hra by potřebovala podle mě ještě tak rok na vyladění k dokonalosti :) velmi prijemna zmena, atmosfera, pribeh...bohuzel velmi neprijemna hratelnost a vse tak nejak pomalu utíká (hlavě Lara)... :) ale jinak dobra hra, kterou si i já rád zahraju... ted si davam TRL, TRA a TRU :D

6 Jeanette Jeanette | Web | 31. srpna 2011 v 16:55 | Reagovat

Komentář k poslednímu screenshotu je nejlepší :D

7 Míla 3 Tomb Míla 3 Tomb | Web | 23. října 2011 v 10:21 | Reagovat

To je ale fakt pěkná grafika.

8 Pink-Sun Pink-Sun | Web | 16. listopadu 2011 v 22:38 | Reagovat

Ano, tohle je prosím srdcovka :D Nezbývá mi, než naprosto se vším souhlasit :) Je velká škoda, že nebylo splněno vše, co bylo slíbeno,ale i přesto je TR AoD hra, která má pro mě tak neuvěřitelnou atmosféru, že ji snad nic nebude už schopné nahradit :) A hlavně, stará láska nerezaví, Kurta jsem žrala, žeru a i žrát budu! :D :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama