Rozdíly v konverzích novodobých TR her

15. května 2009 v 0:30 | Willy |  Zajímavosti z TR
Rozdílnost novodobého TR na jednotlivých herních platformách
Rivalita mezi jednotlivými herními konzolami a PC tu vždy byla, je a bude. Každá společnost, která vytvoří herní platformu vyžaduje aby právě její produkt by ten nejúspěšnější, což zahrnuje velkou prodejnost, exkluzivní jedinečnost, případnou kompatibilitu s produkty jinými a mnohé další. V dnešní době se rivalita vede zejména mezi konzolami Xbox 360, Playstation 3 a PC. Novodobý TR vyvíjený studiem Crystal Dynamics (dále už jen CD) je konvertován na všechny již zmíněné platformy. Ovšem je zde jeden háček a tím je exkluzivita a rozdílnost mezi jednotlivými verzemi. Na následujících řádcích si podrobně rozvedeme jednotlivé díly TR od studia CD.Tomb Raider Legend
TRL byl původně vyvíjen na konzoli PS2 a PC. Tato hra ovšem vyšla i na mnohých jiných platformách jako je například port na první Xbox, dále tehdy nextgenový Xbox 360, ruční handhelder PSP či exkluzivní verze na Game Boy Advance. Jistě víte že o tyto porty se starají Nixxes a Buzz Monkey.
Jediná výrazně lišící se verze byla tedy na GBA, jednalo se o plošinovou 2D hru která byla dovoluji si říct hodně odbytá, téměř vůbec nevyužívala možností herního zařízení. Animace postav byly primitivní, zvukové efekty otřesné a grafické zpracování nepřehledné, chaotické, matoucí.
Hlavní verze hry která vyšla na PS2, PC a Xbox nevykazovala některak výrazné rozdíly až na pár drobných chyb u PC verze. Ovšem TRL pro Xbox 360 už ano. Exkluzivní nextgenová grafika se skutečně velmi výrazně liší od ostatních verzí. Vezmeme li to po pořádku, tak PS2 a Xbox verze byla ovlivněna stropovým výkonem herního zařízení. PC verze ovšem nikoliv, což také potvrzuje možnost volby přepnutí do nextgen grafiky. Jenže po přepnutí do tohoto grafického zobrazení nastane kámen úrazu. Špatná optimalizace a velké množství chyb nevyřeší ani nainstalovaný opravný patch. Verze pro Xbxo 360 se tímto od PC hry výrazně liší.
TRL na Xbox 360 je nejzdařilejší verzí hry. Grafika je až na pár drobných chybiček jako je například nesymetricky hranaté rameno u několika modelů Lary bezchybná.
Na PC je k těmto chybám nutno ještě přičíst některé neviditelné textury rozeseté po prakticky všech levelech. Dále to jsou chybná zobrazení vodní hladiny, Lara se nemůže ušpinit, nemůže namočit, stíny vrhané sluncem jsou chybné a často chybějící. Některé 3D modely jsou zdeformované a neotexturované vůbec (konkrétní předměty nebudu jmenovat neboť vám hru nechci zhnusit). Přepnete li raději hru na PC do klasického grafického konceptu dočkáte se podstatně méně chyb. Určitě jste si ale všimli špatného krytí otexturované Lary (šedý pruh mezi stehny, za ušima a na rukou totéž), také se vám jistě zdá divné proč se Lara v bikinách a dalších vybraných oblečcích nemůže namočit nebo proč má na catsuit obleku při skrčení na zádech odstávající desku.
Za zmínku ještě stojí PSP verze hry, která nabízí několik bonusových obleků určených pro Lařiny mise.
Jednoznačně nejzdařilejší verzí je tedy TRL pro Xbox 360, dále pak pro PS2, Xbox a pak teprve pro PC. Mne osobně se ale nejvíce líbí verze v klasickém grafickém zobrazení. Postavy ve hře tak nepůsobí jako voskové figurky a Lara nevypadá jako zmalovaná milionová Lady.

Jednoznačně nejzdařilejší verze hry.
Bezchybná a čistá hra asi jako hedvábný samet.
Stejné jako u PS2 verze, ovšem zde o něco vyšší HW výkon konzole vám zajistí kvalitní herní zážitek.
PC verze má pár chyb ale možnost nastavení grafiky je velkým pozitivem hry.
Na první pohled nádherné, ovšem po pár minutách hraní velice problematické nextgenové grafické rozhraní hry pařany moc nepotěší.
TRL sice v menším rozlišení ale určitě není k zahození, PSP je mobilní handhelder a TRL nyní mobilní hra.
Nejméně zdařilá verze TRL, plošinovka která působí velmi chaoticky a nepřehledně.

Hodnocení verzí hry TRL:
Xbox 360 (nejlepší verze, nextgen grafika téměř bez chyb, achievement pointy)
PS2, Xbox (velmi dobrá, není v nextgen grafice ale je zdařilá)
PC (chybný nextgen, chybné i normální grafické zobrazení, nezdařilé nastavení gamepadu)
PSP (málo tlačítek hru omezuje)
GBA (nepříliš povedená 2D plošinovka)


Tomb Raider Anniversary
Rekordně rychle zpracovaná hra jenž se snaží napodobit původního TR určitě neunikla vaší pozornosti. Hra vyšla opět primárně na PS2, PC dále na Xbox 360 a Nintendo Wii, dodatečně o půl roku později pak ještě na PSP.
Tyto jednotlivé verze hry se všechny převážně shodují a některak neliší, jediným rozdílem, který by bylo dobré zmínit jsou občasné exkluzivní lokality ve hře pro konzoli Wii. K dispozici je spousta zábavných miniher které slouží jako součásti řešení hlavolamů, k dispozici je i velmi dobře použitelná svítilna.
Nejzajímavější rozdíl lze pak zpozorovat u grafického zpracování opět pro Xbox 360. Tato konverze nabízí nextgenové efekty slunce a dynamické stíny včetně stínů vrhaných postavami. Vylepšení se také týká samotné Lary, ta je nyní podobně jako v předchozím TRL opět v nextgenu. Rapidního zlepšení je také dosaženo u ostatních objektů jako jsou například některé nepřátelé. Texturový obsah je ovšem zachovaný z původní verze hry.
Celkově by se tedy dalo říct že tato hra díky neaplikovanému nextgenu není tak chybná a rozdílná jako tomu bylo u předešlého TRL.
Vybroušený diamant, jinak nelze tuto hru nazvat.
Na téměř deset let staré PS2 jedním slovem neuvěřitelná hra, které PC z té doby by toto zvládlo?
PC verze hry je standartní hra, od PS2 verze se pouze liší možností nastavení grafického zobrazení.
Velice zdařilý debut na unikátní konzoli Wii od společnosti Nintendo vás rozhodně pobaví.
PSP verzi hry bohužel trochu omezuje množství ovládacích tlačítek, které nabízí tento handhelder, hra je jinak velice zdařilou konverzí.

Hodnocení verzí hry TRA:
Xbox 360 (nextgenový nádech, achievement pointy)
PS2, PC (velice zdařilá hra zejména pro PS2)
Wii (kvalitní hra plná velice zajímavých a zábavných miniher)
PSP (málo tlačítek handheldu hru omezuje)


Tomb Raider Underworld
Dlouho očekávané a revolučními sliby oplývané pokračování předešlých dvou her zvané Tomb Raider Underworld bylo vydáno exkluzivně na Xbox 360, dále pak na PC, PS3, Wii a DS. Dodatečně pak je na PS2.
TRU pro Xbox 360, PC a PS3 nevykazoval žádné odlišnosti. Xbox 360 se liší pouze exkluzivním obsahem, který je možné stahovat z DLC pomoci microsoft bodů či volného stahování. K dispozici je cca 12 nových obleků pro Laru (např. velice zdařilé sexy vypadající zlaté bikiny dostupné ještě ve třech dalších barevných variantách, dále stojí za zmínění také velice dobře vypadající catsuit či základní oblek do epizody BTA), hlavním lákadlem je ovšem možnost stažení 2 samostatných epizod jenž výrazně doplňují a zároveň ukončují příběh základní hry.
Wii verze byla zhotovena jako tzv. "béčková" hra která opět využívá Wii pák v klasickém grafickém zpracování. Myslím, že by bylo dobré si tuto (dovoluji si říct) zdařilou verzi hry trochu rozvést. Zatímco majitelé platforem PC a PS3 mají k dispozici nádherné grafické zpracování a vlastníci konzole Xbox 360 navíc ještě exkluzivní obsah, tak hráči s Wii verzí mohou zažít unikátní adrenalinovou jízdu motorkou skrz ledovcové plochy zmrzlého ostrova Jan Mayen Island či děsivou návštěvu mučírny pracující na obří vodní kolo situovanou pod panství Croftů. Obě tyto exkluzivní lokality se v tzv. "áčkové" hře nevyskytují. Celičká hra je navíc jako TRA protkána širokou škálou různých miniher využívajíc právě ony Wii páky ke svému řešení většinou lehkých puzzlů jenž slouží jako doplňky centrálních hlavolamů. Myslím, že každý fanoušek Lary a novodobého TR by si neměl tuto hru nenechat ujít.
Bezpochyby nejhůře zpracovaná verze TRU je port na PS2. Tato hra je konverzí z Nintenda Wii, ovšem grafická stránka je oproti původní verzi otřesná, framrate hry se dá počítat na prstech jedné ruky a samotná hratelnost bezmyšlenkovitá. TRU na PS2 působí jako prázdný koridor pouze s pěkně vypadající archeoložkou. Rozdíly mezi Wii verzí jsou obrovské a nelze je přehlédnout. PS2 hardware patrně nezvládá velké místnosti a tak jednoduše tvůrci oddělili stěnou. Navíc ještě vyřízly již zmíněnou mučírnu pod sídlem Croftů a také kompletní část posledního levelu zvanou Hallheim. Nepřátelé ve hře defakto žádné nejsou a secretů moc rovněž ne. Ve stěnách vidíte zbytky ploch které na platformě Wii slouží jako interaktivní minihry. Cutscény ve hře jsou videozáznamy "áčkové" hry zamixované do "béčkové" verze, tudíž se nedivte, když obléknete Laře oblek s dlouhými nohavicemi a v cutscéně uvidíte pouze Laru v šortkách. Bohužel, ale TRU na PS2 je nezdařilý propadák.
Exkluzivní obsah pro Xbox 360 dělá z TRU opravdu epické dobrodružství, které stojí za to!
Jednoznačně nejlepší grafické zpracování vám zajistí na kvalitním PC maximální zážitek z této skvělé hry.
Tento debutant na PS3 nabízí rozlišení 720p, hovoří se i o připravovaném patchi, který hře umožní plnit achievement úkoly.
Tato hra vám zpřístupní lokality které byly v původní hře vyškrtnuty, výtečné ovládání a spousta miniher vás skutečně zabaví.
PS2 verze je nedokonalou konverzí Wii verze hry, hrát se sice dá ale po dokončení nebudete mít dobrý pocit z této jinak vydařené hry.
Tuto verzi jsem neměl štestí prozatím nikde vidět, a ani jsem si o ní nikde nepočetl takže zde jen simbolicky uvádím screen.

Hodnocení verzí hry TRU:
Xbox 360 (exkluzivní obsah dává hře jiný rozměr, achievement pointy prodlužují hratelnost)
PC, PS3 (absence dodatečných epizod)
Wii (velice zdařilá hra plná zábavných miniher, slabý HW výkon konzole)
PS2 (nepovedená konverze z Nintenda Wii)


Sečteno a podtrženo
Celkově je tedy patrné, že nejzdařilejší verze hry byly vydány zatím na Xbox 360, ále následuje PC, které má jednotlivé díly s několika vylisovanými vroubky, důvodem je patrně rozšířené softwarové pirátství, které má nekladnou odezvu na vývoj her. Pro platformu PS2 vyšly kvalitní pouze TRL a TRA, u TRU by bylo lepší, kdyby raději nevyšel vůbec. Wii nabízí dva dobře zpracované tituly s exkluzivní modifikací a PSP zajišťuje zábavu na dlouhých cestách, možná i ve školách pod lavicí a kdekoli jinde. Myslím, že i přes to jak je Eidos komerčně zaměřený nabízí poměrně slušně konvertované hry pro široké spektrum veřejnosti. Novodobého TR si zahrajete zkrátka na čemkoliv :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pink-Sun Pink-Sun | E-mail | Web | 16. května 2009 v 13:03 | Reagovat

Skutečně velmi zajímavě napsaný a podaný článek...je skvělé vidět ty rozdíly někde tak pěkně vypsané :-)
A sice ano, Eidos je velmi ,,flexibilní", co se týče vydávání TR, ale přesto to na mě asi nikdy nepřestane působit dojmem, že PC fláknou a všechno sází na konzole XD
(Na XboX 360 extra XD)

2 Laruška Laruška | 16. května 2009 v 20:58 | Reagovat

JE TO OPRAVDU ZAJÍMAVÍ ČLÁNEK MOC SE MI LÍBÍ

3 Charlie Charlie | Web | 17. května 2009 v 7:56 | Reagovat

Zajímavé podání. Já se s tímhle dřív moc nezabývala, protože Laru jsem hrála vždycky jen na PC, nebo maximálně tak občas na PS2, ale je to zajímavý pohled na věc...

4 kalak kalak | Web | 20. května 2009 v 17:33 | Reagovat

Mám icq, tak se kdyžtak ozvi...ráda bych si s tebou pokecala...

5 kalak kalak | Web | 22. května 2009 v 9:27 | Reagovat

JSI SUPER SB

6 Simik Simik | Web | 23. května 2009 v 21:33 | Reagovat

Ahoj, chtěla bych ti oznámit svůj návrat na blog :) Mimochodem SB u mě mají společný diplomek :)

7 MaCuShQa MaCuShQa | Web | 25. května 2009 v 20:20 | Reagovat

zaujmavy clanok

8 Croftka Croftka | Web | 28. května 2009 v 13:58 | Reagovat

Zajímavé :-)

9 MissCroft MissCroft | Web | 28. května 2009 v 16:37 | Reagovat

Opravdu velmi krásný a zajímavý článek :-) Já jsem TR hrála jen na PC a tak je zajímavé vidět ty rozdíly :-)

10 Bebe Bebe | Web | 7. června 2009 v 0:57 | Reagovat

Hm.. možno sú hry na X-Box veľmi kvalitné ale bohužiaľ to sa o samotnej konzole povedať nedá...

11 Sonia Sonia | Web | 16. června 2009 v 21:56 | Reagovat

Mám z toho asi taký dojem, že som na PC (iba na ňom) aj tak o moc nedošla, takže môžem byť pokojná, že si asi žiadnu z iných konzol nevyskúšam. Akosi mi to pripadá všetko rovnaké :D

12 lara lara | 28. června 2011 v 18:29 | Reagovat

super

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama